Permanent Secretaries and Related Grades



Permanent Secretaries and Related Grades Biography


DR. LOUIS WOODROFFE
HEAD OF THE PUBLIC SERVICE
DIRECTOR-GENERAL OF FOREIGN TRADE
IN THE MINISTRY OF FOREIGN
AFFAIRS AND FOREIGN TRADE



MS. GAIL ATKINS
DIRECTOR GENERAL 
(HUMAN RESOURCES)
MINISTRY OF THE PUBLIC SERVICE



 



MR. IAN CARRINGTON
DIRECTOR OF FINANCE AND   
ECONOMIC AFFAIRS
MINISTRY OF  FINANCE, ECONOMIC
AFFAIRS AND INVESTMENTS


MR. TERRY BASCOMBE
PERMANENT SECRETARY
MINISTRY OF AGRICULTURE AND FOOD
SECURITY


MS. BETTY ALLEYNE-HEADLEY
PERMANENT SECRETARY  
MINISTRY OF EDUCATION, TECHNO-
LOGICAL AND VOCATIONAL TRAINING


MS. FRANCINE BLACKMAN
PERMANENT SECRETARY (ENERGY)
MINISTRY OF ENERGY SMALL BUSINESS
AND ENTREPRENEURSHIP


MR. ESWORTH REID
PERMANENT SECRETARY (SMALL
BUSINESS AND ENTREPRENEURSHIP)
MINISTRY OF ENERGY, SMALL BUSINESS
AND ENTREPRENEURSHIP


MR. ANDREW GITTENS
PERMANENT SECRETARY (SPECIAL 
ASSIGNMENT), MINISTRY OF ENERGY,
SMALL BUSINESS AND ENTREPRENEUR-
SHIP


MS. DAPHNE KELLMAN
PERMANENT SECRETARY  
MINISTRY OF ENVIRONMENT AND
NATIONAL BEAUTIFICATION


MRS. NANCY HEADLEY
PERMANENT SECRETARY (FINANCE)
MINISTRY OF FINANCE, ECONOMIC
AFFAIRS AND INVESTMENT


MRS. ANNETTE WEEKES
PERMANENT SECRETARY (ECONOMIC
AFFAIRS),  MINISTRY OF FINANCE, 
ECONOMIC AFFAIRS AND INVESTMENT


MS. SIMONE RUDDER
PERMANENT SECRETARY
MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS 
AND FOREIGN TRADE 


MS. JANET PHILLIPS
PERMANENT SECRETARY
MINISTRY OF HEALTH AND WELLNESS


MS. DEBORAH PAYNE
PERMANENT SECRETARY 
MINISTRY OF Máy đánh bạc AFFAIRS


MR. TIMOTHY MAYNARD
PERMANENT SECRETARY 
MINISTRY OF HOUSING, LANDS
AND MAINTENANCE


MS. SANDRA PHILLIPS
PERMANENT SECRETARY
MINISTRY OF INFORMATION, BROAD-
CASTING AND PUBLIC AFFAIRS


MR. CHARLEY BROWNE
PERMANENT SECRETARY  
MINISTRY OF INNOVATION, SCIENCE
AND SMART TECHNOLOGY


MS. JUNE P. CHANDLER
PERMANENT SECRETARY  
MINISTRY OF INTERNATIONAL
BUSINESS AND INDUSTRY


DR.  KAREN BEST
PERMANENT SECRETARY
MINISTRY OF LABOUR AND SOCIAL
PARTNERSHIP RELATIONS



MS.  SONIA C. FOSTER
PERMANENT SECRETARY
MINISTRY OF MARITIME AFFAIRS
AND THE BLUE ECONOMY


MS. GABRIELLE ANTHEA SPRINGER
PERMANENT SECRETARY, MINISTRY OF 
PEOPLE EMPOWERMENT AND
ELDERS AFFAIRS


MRS.  DONNA CADOGAN
PERMANENT SECRETARY 
MINISTRY OF TOURISM AND
INTERNATIONAL TRANSPORT



MR.  MARK CUMMINS
PERMANENT SECRETARY 
MINISTRY OF TRANSPORT, WORKS
AND WATER RESOURCES


MRS. YOLANDE HOWARD
PERMANENT SECRETARY
MINISTRY OF YOUTH AND
COMMUNITY EMPOWERMENT


MS. YVETTE GODDARD
PERMANENT SECRETARY
OFFICE OF THE ATTORNEY GENERAL
AND LEGAL AFFAIRS


MS. ALIES JORDAN
PERMANENT SECRETARY  
PRIME MINISTER'S OFFICE


MR. JEHU WILTSHIRE
PERMANENT SECRETARY (CULTURE) 
PRIME MINISTER'S OFFICE


MR. LEIGH TROTMAN
AUDITOR GENERAL
BARBADOS AUDIT OFFICE


MRS.  CHERYL BENNETT-INNISS
CHIEF TECHNICAL OFFICER
MINISTRY OF TRANSPORT, WORKS
AND MAINTENANCE


MRS. JENNIFER HUNTE
DIRECTOR 
NATIONAL INSURANCE DEPARTMENT


DONNA C. B. BABB-AGARD, QC
DIRECTOR OF PUBLIC PROSECUTIONS
DEPARTMENT OF PUBLIC PROSECUTIONS


MS.  BARBARA COOKE-ALLEYNE, QC
REGISTRAR OF THE SUPREME COURT






Share Page